Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
info@oyunarkadasimanaokulu.com 
       
 
 


OKUL KORKUSU

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE OKUL FOBİSİ

Okul öncesinde ilk defa anneden ya da kendisine bakan kişiden ayrılan çocuğun yaşadığı endişeyle birlikte okula karşı gösterdiği olumsuz tepkiler okul fobisi olarak tanımlanabilir. Okul fobisi yaşayan çocuklara karın ağrısı ve mide bulantısı gibi bedensel belirtiler de eşlik edebilir.

Okul fobisi yaşayan çocuğun bu durumu çoğunlukla evden ayrılmanın verdiği endişeden kaynaklanır. Bu çocukların aile yaşantılarında; çocuğa aşırı bağlı bir ebeveyn ya da çocuğun ebeveynlerden birine aşırı bağlı olması, yeni bir kardeşinin dünyaya gelmesi, aile içi gerginlikler ve hastalıklar, taşınma, yas gibi olgulara rastlanması muhtemeldir. Bu gibi ailevi sebeplerden dolayı çocuk okulda olduğu süre içerisinde evdekilere kötü bir şey olacağı endişesiyle okulda kalmak istemez, bazı durumlarda kalsa da huzursuz ve gergindir.

Bunların yanı sıra okul fobisinin okula bağlı sebepleri de olabilir. Duyarsız ve aşırı disipliner öğretmenler, arkadaşlarının saldırgan tutumu, ihtiyaçlarının karşılanmaması gibi nedenler de okula bağlı nedenlerdir.

Bu dönemin başlarında henüz benmerkezci olan çocuk; kurallara uymaya, arkadaşlarıyla paylaşma ve uyum içinde yaşamaya yönelik davranışlarda bulunmakta zorlanır. İlk defa kurallarla ve arkadaş ortamıyla karşılaşan çocuk bocalayabilir, okulu dayanılmaz bir yer olarak görebilir.

Okula başlayan çocuğun okuldan beklentileri, okulun öğrenciden beklentileri ve ailenin çocuğa okulla ilgili verdiği telkinler tutarlı olmalı. Okulda eğlenmeye, çok güzel vakit geçirmeye ve hep arkadaşlarıyla oynamaya endekslenmiş bir çocuk okulda bir anda kurallarla dolu bir ortamla karşılaşınca bir sürü arkadaşla uyum içinde zaman geçirmeye zorlanınca hayalindeki okul imajı yıkılır. Çünkü aynı zamanda okulun da çocuktan beklentileri sorumluluklarını ve kuralları bir an önce öğrenip okula uyum sağlamasıdır.

Burada yapılması gerekenler şöyle sıralanabilir;

*AİLE

-Çocukla olan ilişkilerini gözden geçirmeli ve aşırı bağımlı bir ilişki varsa bunu azaltmaya yönelik davranma,

-Okulla ilgili güzel bir imaj oluşturmak için söylenen sözlerin arasına okulun kuralları da söylenerek yavaş yavaş çocuğun bunlara bilişsel olarak hazırlanmasını sağlama,

*OKUL

-Okul fobisi yaşayan okul öncesi çocuğunun öncelikli olarak okula güvenmesini ve kendisini huzurlu hissetmesini sağlamalı ve kurallar konusunda aceleci ve dayatmacı bir tutum sergilememeli.


ÇOCUĞUNUZUN GELİŞİMİNİN PSİKOLOG TARAFINDAN TAKİP EDİLMESİ SİZE NE SAĞLAR?
OKUL KORKUSU
NEDEN OKUL ÖNCESİ EĞİTİM
 
 
 
 

© Oyun Arkadaşım Anaokulu
Web Tasarım : DNZ WEB DİZAYN            İZMİR ANAOKULLARI REHBERİ ÜYESİDİR
Akevler Şubesi :
Tel : 0553 313 66 86     Adres : Maliyeciler Mahallesi 52/169 Sokak No:3 Karabağlar/İZMİR